E-mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: +48226466873

Co to jest MU-MIMO i jak z niego korzystać?

.

Transmit beamforming (TxBF) i multi-user MIMO (MU-MIMO) to dwie cechy najnowszego wariantu standardu WiFi – protokołu 802.11ac. MU-MIMO bazuje na TxBF, zaś jego celem jest zwiększenie przepustowości sieci poprzez wykorzystanie równoległej transmisji realizowanej przez wiele nadajników i odbiorników wbudowanych w punkt dostępowy (AP).
Transmit beamforming jest opcjonalną cechą protokołu 802.11ac – tj. punkt dostępowy i klient zgodny z tym protokołem nie musi obsługiwać TxBF, jest jednak wymaganą cechą w drugiej fazie wdrażania standardu - a więc w „802.11ac wave 2”.

Jak działa transmit beamforming (TxBF)?

Transmit beamforming polega na koncentracji energii sygnału WiFi generowanego przez AP w kierunku konkretnego klienta, poprzez zastosowanie odpowiednich technik przetwarzania sygnału. TxBF wymaga współpracy klienta, który informuje AP o jakości odbieranego sygnału. TxBF pozwala na zwiększenie mocy sygnału odbieranego przez klienta o 3-4 dB, czyli nieco więcej niż 2 razy (w stosunku do wariantu bez TxBF). Technika TxBF polega na wysłaniu do klientów sygnału testowego, w odpowiedzi na który klient powinien zwrotnie poinformować AP o jakości odbioru. Odpowiedź klienta pozwala AP  z kolei na takie manipulowanie parametrami transmisji, żeby wygenerowały one najlepszą jakość odbioru u klienta. TxBF wykorzystuje zawsze niezależnie funkcjonujące nadajniki w AP, czyli technologię MIMO (Multiple Input Multiple Output). Dobrą analogią mechanizmu TxBF są fale rozchodzące się po powierzchni wody po wrzuceniu do niej kamienia: jeśli wrzucimy kilka kamieni jednocześnie, w pewnych miejscach fale ulegną wzmocnieniu, a w innych osłabieniu – tak właśnie funkcjonuje TxBF – sygnał powinien ulec wzmocnieniu w kierunku danego klienta i osłabieniu w pozostałych kierunkach – rysunek 1. Systemy AP z TxBF osiągają wyżej wymieniony efekt poprzez  manipulację fazy sygnału w każdym z nadajników.  Wzmocnienie sygnału jest równie ważne jak jego „wyciszenie” w kierunku pozostałych klientów. Oczywiście zmiany te następują bardzo szybko w czasie – każdy klient otrzymuje potencjalnie ukierunkowaną do siebie transmisję.

 Rysunek 1: Zasada działania  Transmit Beamforming - kierunkowe wzmocnienie sygnału "w stronę" konkretnych odbiorców


TxBF wymaga AP wielu nadajników i odbiorników w AP – a więc technologii MIMO. MIMO dostępne jest już w standardzie 802.11n, jego zasadniczą rolą jest równoległa komunikacja z wieloma klientami. Zaś TxBF dodatkowo wykorzystuje MIMO do zwiększenia efektywności transmisji.

TxBF i BeamFlex+


BeamFlex+ to technologia opracowana przez firmę Ruckus Wireless. BeamFlex wykorzystuje kilkanaście wbudowanych AP anten o różnej orientacji przestrzennej, sygnał doprowadzany jest do wybranych anten, których „konfiguracja” zmienia się ok 1000 razy na sekundę. Osiągnięty efekt jest podobny do TxBF – wzmocnienie  sygnału w kierunku konkretnych klientów, osłabienie w pozostałych kierunkach – rys 2. Według niektórych źródeł TxBF powoduje, że technologia BeamFlex przestaje być skuteczna i potrzebna, tak jednak absolutnie nie jest. BeamFlex i Transmit Beamforming doskonale się uzupełniają – punkty dostępowe wykorzystujące obydwie techniki osiągają jeszcze lepsze efekty w  zakresie kierunkowego wzmocnienia sygnałów – rysunek 2 i 3.

Rysunek 2: MU-MIMO, Transmit Beamforming i adaptacyjne anteny

Rysunek 3: Transmit Breamforming (txBF) i Beamflex (BF) razem zwiększają sumaryczny zysk anten.

 

Tags: wifi Wi-Fi 6E punkty dostępowe kontrolery 802.11ac MU-MIMO

Kontakt

sprzedaż:

e-mail: sales@cc.com.pl

 


pomoc techniczna:

e-mail: support@cc.com.pl

 

CC Otwarte Systemy Komputerowe Sp. z o.o.

Dostarczamy bezpieczne rozwiązania sieciowe oraz oprogramowanie od 2001 roku. Projektujemy i wdrażamy infrastrukturę bezpieczeństwa sieciowego: systemy firewall, content security oraz systemy autoryzacji; wdrażamy infrastrukturę sieci LAN, WAN i WiFi. Nasi inżynierowie posiadają certyfikację producentów takich jak: Check Point, HPE / Aruba Networks, Juniper Networks, Palo Alto Networks, Ruckus Networks (Arris), Arista, Fortinet, Flowmon, Fudo Security, Gemalto, Sophos, Vasco, i innych a także certyfikaty CISSP i PRINCE2.

Oferta

  • Dostawa i wdrożenia sieci WiFi
  • Dostawa i wdrożenia sieci LAN i WAN
  • Dostawa i wdrożenie systemów bezpieczeństwa
  • Wsparcie techniczne
  • Outsouring w zakresie administracji systemów IT
  • Oprogramowanie na zamówienie: portale internetowe, aplikacje biznesowe, aplikacje naukowe, aplikacje specjalizowane

Lokalizacja

world-map

Rakowiecka 36, 02-532 Warszawa

tel. +48 22 646-68-73

faks. +48 22 6063780

sprzedaż - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pomoc techniczna - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.